Реал се газди во Мадрид – Тимот на Зидан го урна лидерот во Ла Лига

пред 3 години

Реал славеше во градското дерби над Атлетико со 2:0 (1:0). Поразот од Реал е прв за Атлетико во Ла Лига оваа сезона. Реал со натпревар повеќе ја намали предноста што ја имаат „јорганџиите“ на три бода. Ова е прв пораз за Атлетико, во ла Лига, по серија од 26 натпревари. Претходно беа поразени во февруари, исто така од Реал.

Кога е најпотребно Реал игра најдобро, така е од почетокот на сезоната. Тимот кој загуби од Валанесија, кадиз, Алавез и Шахтјор, од стартот на сезоната победи во сите важни дуели.

Против Атлетико, издоминираа во првите 15 минути, кога го постигнаа првиот гол, што им овозможи миро да играат до крајот. Мечот започна со шансата на Бензема, Облак одбрани со помош на дирекот.

Во 15 минута по корнерот на Крос, Каземиро од 6-7 метри со прецизен удар го совлада Облак.

До крајот на првиот дел Реал имаше уште неколку опасни закани, но резултатот остана ист.

Атлетико во првиот дел воопшто не се закани кон голот на Куртоа. Во полувремето Диего Симеоне направи три измени, ја смени и формацијата во 4-4-2. Лемар во 55 минута промаши чиста шанса. Ударот на францускиот репрезентативец од шест метри заврши крај голот.

Во 63 минута, Крвахал, упати силен удар од 23-24 метри, топката удри во дирекот, потоа и во грбот на Облак и заврши во голот. Овој гол му е припишан на голманот на Атлетико.

Од 70 минута, Атлетико се обиде да притисне. Од таквата игра создадоа две шанси. Куртоа брилијантно го одбрани ударот на Саул во 80 минута, а пет минути подоцна Лемар биеше над голот.